Pośród posiadaczy działek wraz z nadejściem wiosny, jak co roku, powraca niczym bumerang temat koszenia i pielęgnacji przydomowego trawnika. Pierwsze promienie wiosennego słońca budzą do życia roślinność, a wraz z nią budzi się z letargu trawa. Bez względu na to, czy chcemy nadać naszemu trawnikowi wygląd zielonego dywanika, czy też wolimy zwykłą pielęgnację, będziemy potrzebować do tego odpowiednich narzędzi.
Krótka historia kosiarek
Kosiarka do trawy to urządzenie, które od prawie dwustu lat towarzyszy człowiekowi podczas porządków na działce przez większą część roku. Rozwój technologii sprawił, iż dość szybko zrezygnowano z pierwotnego mechanizmu kołowego, który napędzał ostrza kosiarki, na rzecz pierwszych prototypów z silnikami spalinowymi, a potem elektrycznymi. Progres sprawił, że kosiarki stały się bardziej mobilne i z dużo większą łatwością radzą sobie z wymagającymi zadaniami.
Którą kosiarkę wybrać?
Wiele osób zadaje sobie to samo pytanie – która kosiarka będzie dla mnie najlepszym wyborem? Jednak odpowiedź nie jest tak oczywista i wymaga chwili namysłu, ponieważ wszystko zależy od warunków i zadań, jakim będzie stawiać czoła.
Obecnie, na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli kosiarek do trawy, które dzielą się na dwie grupy urządzeń – kosiarek spalinowych oraz elektrycznych. W zależności od ich rodzaju będą one różnić się obciążeniem, jakiemu mogą zostać poddane w terenie. Przed zakupem odpowiedniego urządzenia, warto zadać sobie kilka pytań:
- Jaka jest powierzchnia naszej działki/ogrodu?
- Czy źródło zasilania narzędzi elektrycznych znajduje się blisko?
- Jak ukształtowany jest teren?
Najważniejszym kryterium podczas wyboru takiego urządzenia będzie powierzchnia działki lub ogrodu. Zazwyczaj przyjmuje się, że kosiarki elektryczne sprawdzają się najlepiej na terenie do 500 m2. Obszar o większym metrażu wymaga już zakupu kosiarki spalinowej.
Kosiarki elektryczne – charakterystyka
Ze względu na swoje gabaryty, kosiarki elektryczne sprawdzą się najlepiej w niedużych ogródkach czy działkach. Na wydajność jej pracy bezpośredni wpływ ma również ukształtowanie terenu – im bardziej płasko, tym lepiej będzie sobie radziła taka kosiarka. Podstawowym ograniczeniem jest długość jej przewodu, którym jest zasilana. Problem ten możemy rozwiązać poprzez użycie przedłużacza, ale pamiętajmy o tym, że wraz z jego długością spada napięcie. Zaletą takiego urządzenia jest również jego cichsza praca praz mniejsza waga od kosiarki z silnikiem spalinowym.
Kosiarki spalinowe – charakterystyka
W przypadku urządzeń spalinowych sercem całej jednostki jest jej silnik, najczęściej dwu- lub czterosuwowy. Do uruchomienia tego pierwszego wymagana jest specjalna mieszanka benzyny oraz specjalnego oleju. Natomiast silniki czterosuwowe potrzebują do rozruchu samej benzyny.
Podczas poszukiwań odpowiedniej kosiarki spalinowej, zwróćmy uwagę na kilka istotnych rzeczy:
- Obecność napędu. Ten ułatwia i wspomaga koszenie na dużych obszarach czy zboczach, a niekiedy posiada także funkcję płynnej regulacji prędkości oraz kilkustopniową przekładnię.
- Pojemność kosza i dodatkowe funkcje. Pielęgnacja działki to często zajęcie na kilka godzin, stąd też potrzeba posiadania sporego kosza. Funkcja mulczowania pozwoli na rozdrobnienie koszonej trawy.
- Rodzaj rozrusznika. Niektóre modele posiadają rozrusznik elektryczny, który nie wymaga od nas użycia siły, co niestety jest konieczne przy mechanizmie linkowym.
Rozległa działka to idealne miejsce dla kosiarki spalinowej, która dzięki odpowiednio dużej tarczy z łatwością i w relatywnie krótkim czasie, poradzi sobie nawet z wysoką trawą. Jej moc przyda się także w wymagającym terenie.
Kosiarki elektryczne znajdą zastosowanie w przydomowych ogrodach, gdzie dostęp do prądu nie będzie problemem. Takie kosiarki idealnie odnajdą się także w trudno dostępnych miejscach czy zakamarkach.